null
Ekzém a potravinová intolerancia

Ekzém a potravinová intolerancia

Dagmar Rakovická Čanigová, Bratislava, www.dagmarcanigova.sk on 30.09.2020

Byť zdravá a cítiť sa dobre bolo odjakživa mojou túžbou. Keď som v období dospievania mala bolesti žalúdka, nafukovanie, akné na tvári a chrbte, myslela som si, že je to tak v poriadku. Špičkou ľadovca bol ekzém na vnútornej strane lakťov, ktorý spustil lavínu vyšetrení – od kolonoskopie cez gynekológiu, endokrinológiu až po kožné vyšetrenia. Výsledkom bol nešpecifický zápal v sliznici hrubého čreva a doporučená liečba tabletkami. V tom období mi súčasne bola zistená z krvi silná intolerancia na laktózu – mliečny cukor a nasadená kortikosteroidná liečba. Tú som užívala takmer 5 rokov, kým som sa rozhodla skúsiť to aj bez nej. Ekzém sa ale vrátil a v ešte väčšej intenzite napriek tomu, že som nekonzumovala žiadne mliečne výrobky. To ma doviedlo pátrať ďalej.

Rozhodla som sa navštíviť centrum alternatívnej medicíny, kde mi milá terapeutka vysvetlila súvis medzi ekzémom a stravou. Vtedy som sa prvýkrát dozvedela o teste potravinovej intolerancie na viac ako 200 potravín a eliminačnej diéte, ktorú som ale mala začať až po vytestovaní.

Priznám sa, že ma spočiatku odlákala cena tento za test, ale na druhú stranu, neustále vo mne žiarilo malé svetielko nádeje, že mi to možno pomôže pohnúť sa z miesta. Po mesiaci plnom úvah som sa rozhodla pre testovanie. Na moje prekvapenie test mi detegoval až 32 potravinových intolerancií, napr. na kravské, ovčie, kozie, mlieko, kazeín, vaječný bielok, žĺtok, gliadín, pšenicu, jačmeň, ryžu, zemiaky, množstvo orechov a dokonca aj pomaranče.
Rozhodla som sa, že skúsim eliminačnú diétu a po necelých dvoch mesiacoch mi môj ekzém kompletne zmizol. Moja osobná skúsenosť s potravinovou intoleranciou mi bola dostatočným dôkazom, ako veľmi dokáže strava ovplyvniť naše telo. A to je aj dôvod prečo som sa rozhodla zaoberať výživou a pomáhať druhým nájsť si nový spôsob stravovania pri potravinových intoleranciách. Skúsenosť má totiž väčší zmysel, ak sa o ňu podelíme s ostatnými.