null

Sme certifikované laboratórium, ktoré sa špecializuje na testovanie potravinových intolerancií. Náš príbeh sa začal písať pred 14 rokmi. Viac o ňom porozprávala konateľka spoločnosti SEPEA Adela Sedláková,

Skúste nám na úvod prezradiť niečo o sebe a o začiatkoch spoločnosti.

Mám zdravotnícke vzdelanie, takže som aj zdravotník. Testy potravinovej intolerancie som objavila v roku 2009.

Myslím, že vtedy ešte nikto netušil, že sa niekedy budú testovať potravinové intolerancie v takom rozmere ako dnes. Rokmi skúseností je zrejmé, že takéto testovanie má zmysel.

Pred tými štrnástimi rokmi sme začínali s najjednoduchším testom, ktorý sa dal kúpiť v lekárni. Neskôr prešiel výkon testovania výlučne do rúk profesionálov.

V roku 2017 sme zriadili certifikované laboratórium, ktoré sa nachádza v Bratislave. To nám dodal náš dodávateľ testovacej suroviny. Ide momentálne o najdokonalejší spôsob testovania, aký je možno použiť.

Laboratóriá, na ktorých my pracujeme, sa nachádzajú v mnohých krajinách v rôznych častiach sveta. Celé tieto systémy zastrešuje producent testovacej suroviny, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británii.

V laboratóriu sa robí niekoľko typov testov. Tým, že sa zameriavame len na potravinovú intoleranciu a nikdy sme sa nevenovali žiadnej inej téme, nejde pre nás o okrajovú záležitosť alebo o súčasť širokého portfólia. Špecializujeme sa výlučne na potravinovú intoleranciu.

Hľadanie vinníka

Uviedli ste, že na Slovensku v tejto oblasti neboli prakticky žiadne skúsenosti. Hľadali ste informácie aj v zahraničí?

Testovanie prišlo ku mne akosi samo. Mala som v tom čase malého syna, ktorý mal chronické problémy s trávením a s vyprázdňovaním. V nemocnici sa nezistilo prakticky nič a poslali nás domov s tým, že má dlhšiu časť hrubého čreva a do budúcna nám odporučili operáciu.

Potom sa pridávali bolesti brucha, absolvovali sme prehliadky u gastroenterológa, neskôr aj u psychológa. Do toho prišli bolesti hlavy, poruchy sústredenia, a tak nás čakalo očné vyšetrenie, neurológia atď.

adela-61.jpg

Ako roky plynuli, všimla som si na synovej tvári ekzém, ktorý sa objavil, potom zmizol a takto dookola. Čakali nás návštevy u kožného lekára aj na alergiológii.

Medzitým som pátrala, prosila učiteľky, aby sedel čo najďalej od tabule. Bála som sa, že reaguje napríklad na prach z triedy. Tiež mi napadlo, že kameňom úrazu môže byť linoleum, respektíve lepidlo z neho.

Bolo to všetko ubíjajúce, mala som pocit bezradnosti. Mnohé matky poznajú, aké to je, keď do zdravia dieťaťa investujete nesmierne veľa úsilia a času, samozrejme aj peňazí.

Následne mi priateľka povedala, že existuje takýto test. Spočiatku som ho odmietala, keďže som mala všetky možné výsledky od lekárov a zdalo sa mi to ako vyhodené peniaze.

Až po pár dňoch som sa odhodlala k tomuto kroku. Test odhalil, že syn má silnú neznášanlivosť na bielkovinu kravského mlieka, vaječného bielka a lepku. Napriek tomu, že pár týždňov predtým mu robili testy na celiakiu, pri ktorých sa však testujú iné protilátky.

S odstupom času som presvedčená, že je namieste zamýšľať sa nad pacientom komplexne, a síce nad možnou súvislosťou migrény s ekzémom, ale tiež aj bolesťou brucha s poruchou sústredenia atď a klásť si otázku, či toto všetko nemá jedného spoločného menovateľa.

Na veku nezáleží

Kedy by ste odporučili dať sa otestovať na potravinovú toleranciu?

Obyčajne nás vyhľadávajú ľudia v momente, keď si prežijú niečo podobné ako ja so synom, teda keď sú doslova v koncoch a nevedia, čo ďalej. Sú tiež takí, ktorým sa nechce ísť na alergiológiu, lebo už majú niečo naštudované a čo-to vedia vylúčiť aj sami.

Test potravinovej intolerancie preto odporúčam tým, ktorí majú vleklé problémy a chcú sa vyhnúť užívaniu chemických preparátov. Ak viem, že mávam migrény a neviem identifikovať potravinu, vie byť takýto test nesmierne nápomocný.

Aké testy spoločnosť SEPEA ponúka?

Závisí od finančných možností a tiež od toho, ako vážne človek vníma svoj problém. Často sa stáva, že ľudia telefonujú s otázkou, ktorý test by sme odporučili a či je v ich prípade správny čas na jeho kúpu.

Vždy by som odporučila test na 225 potravín nie preto, lebo je najdrahší, ale pretože je najkomplexnejší a najcitlivejší. Všetky naše testy však majú až 96-percentnú spoľahlivosť.

adela-6.jpg

Máme tiež testy na 22 potravín, na 40 potravín, ale aj na 109, 120 a už spomenutých 225, voláme ho aj 200+.

SEPEA ponúka aj eshop, kde sú zákazníci neraz v anonymite. Z dostupných dát a osobných skúseností vieme určiť, o akú klientelu ide?

Ide predovšetkým o mamičky detí, pretože donekonečna vybavovať rôzne potvrdenia je s deťmi náročnejšie. Aj tu však platí to, že sa obracajú na test potravinovej intolerancie, až keď si už nevedia rady.

Treba však podčiarknuť, že tieto testy nemajú nahrádzať lekársku starostlivosť. Som presvedčená, že by mali byť akceptované ako súčasť celkovej diagnostiky.

Veľkou skupinou našich zákazníkov sú tiež mladí ľudia, ktorí chcú žiť zdravo. Spolupracujeme aj s výživovými poradcami, ktorí spolu s reportom vedia klientovi poskytnúť komplexnejšiu službu. Veľmi im totiž takéto testy pomáhajú pri nastavovaní jedálnych lístkov.

Medzi našimi zákazníkmi sa však nájdu aj ženy v produktívnom veku, ktoré už vo väčšej miere dbajú o svoje zdravie a berú to ako prevenciu.

Pomoc pre lekárov

Spomenuli ste výživových poradcov. S kým ešte spolupracujete?

Vyhľadávajú nás aj súkromné kliniky a takisto aj lekári. Vzhľadom na pracovnú vyťaženosť je pre nich takáto spolupráca nesmierne vítaná.

Vedia, že sa špecializujeme na túto tému a vieme poskytnúť náležitý servis a starostlivosť ich pacientom. Lekári vedia, že pacient je v našich rukách a môže výsledky komunikovať aj s našimi špecialistami.

O akých lekárov ide?

Najmä o tých tzv. prvého kontaktu, u ktorých pacient vždy nakoniec skončí, a teda pediatri, praktickí lekári, internisti. Môže ísť aj napríklad aj o gynekológov, ktorí využívajú testovanie pri neplodnosti alebo samovoľných potratoch, a tiež aj reumatológov, ktorých pacientov dlhodobo trápia bolesti kĺbov.

Predpokladáme, že na testovanie potravinovej intolerancie treba mať certifikáty.

Samozrejme. Laboratórne systémy máme certifikované a sme na ne riadne vyškolení. V laboratóriách pracujú profesionálni špecializovaní laboranti.

image020323135227-page-0001.jpg

image020323135208-page-0001.jpg

 

V poslednom čase sa často hovorí o mikrobióme, teda genóme črevnej mikrobiálnej flóry, podľa mnohých je práve on alfou a omegou všetkého. Súhlasíte?

Nastavenie mikrobiómu má význam, ale v prvom rade je podľa mňa nutné odstrániť tzv. ťahače, teda škodlivé potraviny, a až potom môžeme začať riešiť črevný mikrobióm a nie naopak.

Darmo budeme riešiť baktérie, keď stále dodávame do tela niečo, čo mu škodí. Je to ako keď sa pokúšate jazdiť na aute, na ktorom predtým zatiahnete ručnú brzdu.

Dôležité info

Testujeme z kapilárnej krvi (odber z prsta). V tejto oblasti poskytujeme najvyššiu úroveň služieb.

Odberné sady SEPEA Elisa Screen majú certifikát slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Pre testovanie sú našimi partnermi britské spoločnosti Omega Diagnostics a Cambridge Nutritional Sciences, ktoré disponujú vlastnou vedeckou základňou, výskumom a rokmi skúseností.

Spoľahlivosť našich testov je 96%. Náš britský partner je členom britskej Asociácie pre in vitro diagnostiku (BIVDA). 

Manažment kvality ich zariadení je certifikovaný ISO9001:2008 a tiež ISO 13485:2003.

Ku všetkým produktom dodávaným našou spoločnosťou poskytujeme poradenstvo na uvedenej infolinke 0918 621 847, kontaktovať nás môžete tiež e-mailom.

Ak ste lekár, lekáreň, výživový poradca, zaoberáte sa profesionálne touto oblasťou a máte záujem o spoluprácu, kontaktujte nás.