null
Roky pátrania po synových problémoch

Roky pátrania po synových problémoch

SEPEA author on 05.06.2023

Čoraz viac ľudí trápia zdravotné problémy. Mnohí z nás si ani len neuvedomia, že za všetkým môže byť intolerancia na určitú potravinu.

Svoje o tom vie aj majiteľka spoločnosti SEPEA Adela Sedláková, ktorá nám porozprávala osobnú skúsenosť svojho dnes 16-ročného syna.

Všetko sa začalo ešte v čase, keď mal asi 18 mesiacov.

„Objavili sa mu na koži suché fľaky, ktoré neboli až tak viditeľné voľným okom, ale boli na dotyk cítiť. Tie boli pre mňa varovným signálom, že sa niečo deje.“

Mylná predstava

Hoci SEPEA už v tom čase robila testy potravinovej intolerancie, Adela ho nechcela traumatizovať pichaním do prsta a odberom vzorky.

„Skúsila som preto intuitívne vyradiť mliečne výrobky, všetko, kde môže byť mliečna bielkovina,“ rozrozprávala sa.

Vzala preto syna k pediatrovi, ktorý situáciu vyhodnotil tak, že jej oznámili, aby sa zmierila s tým, že budemať doma malého atopika.

„Lekár nám predpísal lipolotio. Ide o prípravok, ktorý pri sprchovaní premasťuje pokožku. Syn totiž ešte vtedy nemal vek na testovanie alergiológom,“ vysvetľuje Adela.

Po vyradení mliečnej bielkoviny a aplikovaní tohto prípravku verila vzlepšenie a že časom sa tieto suché fľaky stratia. Opak bol pravdou.

Vinu tiež pripisovala tomu, že chodila so synom na kurz baby plávania, pričom v týchto bazénoch je chlórovaná voda.

„Považovala som preto tieto fľaky za reakciu naňu alebo na inú chemikáliu,“ hovorí.

Nepomohlo však ani vyradenie mliečnej bielkoviny, ani sprchovanie prípravkami, a ani prerušenie plávania.

Tým, že pokožku premasťovali, suché miesta mizli, ale objavovali sa niekde inde.

Syn medzičasom začal chodiť do škôlky, no problém nezmizol.

„V jeden deň prišiel domov a sťažoval sa, že ho svrbí chrbát dlane a toto miesto už mal aj popraskané. To som už začala evidovaťako ekzémový problém.“

Rázny krok

Vtedy si povedala, že dosť bolo pokusov.

„Museli sme to nejako riešiť. Urobila som mu najjednoduchší test na potravinovú intoleranciu. Vyšlo mu pozitívne iba vajce. Došla som preto k záveru, že pravdepodobne nemôže bielkovinu vaječného bielka, nakoľko v teste sa testoval žĺtok aj bielok spolu. Vieme totiž, že bielok je považovaný za problémovejšiu časť. Mlieko vyšlo v teste úplne negatívne, čiže v tom problém nebol, pretože protilátky boli negatívne. Dovtedy bol zvyknutý veľmi často konzumovať vajíčko na rôzne spôsoby,“ spomína si.

Test mu urobila vo štvrtok a od nasledujúceho dňa už nebolo v jedálničku žiadne vajíčko.

„Aj pri varení cestovín som si dala pozor, aby boli bezvaječné. V pondelok šiel syn do škôlky a ekzém na ruke bol takmer zahojený, po štyroch dňoch od vyradenia tohto ťahača,“ skonštatovala s dôvetkom, že ak sa odhalí skutočná príčina, telo, najmä u detí, veľmi rýchlo zareaguje.

Nový problém

Odhalením vaječného bielka ako problémového to však všetko iba začalo. Po asi štyroch rokoch prišiel nový problém.

Po vymiznutí ekzémových prejavov začala po nejakom čase priebežne vaječný bielok opäť zavádzať do jeho jedálnička, ale veľmi zriedkavo a opatrne.

Keď mal syn osem rokov, po celodennom kúpaní sa v bazéne mal zapálené oči.

„Vyzeralo to, akoby mal zapálené nielen očné spojivky, ale celé očné bielka. Mal ich až do oranžova. Nenapadlo by mi, že aj toto môže mať súvislosť s vajíčkom. Problém bol dlhodobý a učiteľka mi už naznačovala, aby som ho v takomto stave nevodila do školy, lebo sa bála, či nie je infekčný.“

Praktický lekár nezistil nič, u očného sa nezistilo nič, výtery z očí boli negatívne, všetky laboratórne nálezy boli v poriadku. Potom nečakane pomohol niekto iný.

„Syn takto existoval takmer dva roky a my sme boli bezmocní. Napadlo mi, či tento zápal nemôže mať súvis s črevom a či sa v tomto prípade môže zrkadliť jeho stav v očiach?“

Ďalší test

Šli preto k pediatrovi, odkiaľ ich poslal na súkromnú kliniku. Alergiológ konštatoval, že syn nemá alergiu a nepotrebuje žiadnu diétu.

„Vedela som, že na tejto klinike robia aj testy potravinovej intolerancie, ale alergiologička mi ho vôbec neponúkla,“ povedala Sedláková.

Po konzultácii s pediatrom došli k záveru, že aj keď syn nie je alergik, bude vhodné, aby držal bezvaječnú diétu.

„Rozhodli sme sa po piatich rokoch opäť urobiť test na potravinovú intoleranciu, tentoraz však už SEPEA test na 220 potravín.“

„Okrem vysokých protilátok na vaječný bielok ako hlavný ťahač vyšli vysoké protilátky aj na kozie, ovčie či kravské mlieko.“

Natíska sa otázka, či je jediným riešením doživotné vyradenie vaječného bielka, keďže aj po piatich rokoch diéty syn naň opäť reagoval, vždy iným prejavom.

Vytúžený výsledok

Skúsili teda ešte v zahraničí test na črevnú mikroflóru.

„Výsledky boli katastrofálne. Okamžite mu nasadili probiotiká s príkazom držať diétu. Je to logické, pretože ak by syn iba na základe testu na črevnú mikroflóru začal užívať probiotiká a zároveň by nevedel, že nesmie konzumovať vaječný bielok, účinok by bol výrazne pomalší, ak vôbec nejaký. Je to ako keď sa snažíte posunúť auto so zatiahnutou brzdou.“

Zároveň im odporučili vyradiť z jedálnička všetko, čo v reporte zo SEPEA testu potravinovej intolerancie na 200 potravín malo vysoké hodnoty.

Po krátkom čase došlo k vytúženému šťastnému koncu. Červeno-oranžová farba sa z očí stratila.

„Toto dokázal spôsobiť vaječný bielok. Aj v malých množstvách evidentne spôsoboval zápal črevnej sliznice,“ uzavrela Adela Sedláková.